Jaki rodzaj kursu wybrać?

Rozpoczynając swoją przygodę z kitesurfingiem warto abyś zapoznał się z pewnymi terminami, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zrozumieć na czym będzie polegała Twoja nauka kitesurfingu i wybrać odpowiednio dostosowaną dla Ciebie opcję nauki.

CO TO PZKite i IKO?

PZKite i IKO to dwa związki/organizacje kitesurfingowe (IKO to International Kiteboarding Organization, czyli międzynarodowa organizacja, a PZKite to Polski Związek Kiteboardingu), które ustalają standardy szkoleń, nadają licencje instruktorom, którzy następnie są upoważnieni do uczenia Was i wydawania certyfikatów zaświadczających o Waszych umiejętnościach i upoważniających Was do samodzielnego wypożyczenia sprzętu kitesurfingowego po zakończonym kursie.

By taką kartę otrzymać i być niezależnym kitesurferem musisz przejść przez pewne etapy szkolenia, które w zależności od kwalifikacji Twojej szkółki/Twojego instruktora są określane jako IKO I, IKO 2 i IKO 3 bądź PZKite I, PZKite II, PZKite III i PZKite IV. Do każdego etapu przypisane są umiejętności które musisz posiadać, by przejść do kolejnego. Nie musisz przejść wszystkich etapów by wypożyczyć sprzęt samemu, ponieważ ostatni etap (IKO 3 lub PZKite IV) jest przeznaczony do szlifowania swoich umiejętności np. Skoków.

ILE CZASU MUSZĘ POŚWIĘCIĆ NA NAUKĘ KITESURFINGU?

Jeśli chodzi o czas potrzebny by samodzielnie pływać, to jest to temat rzeka, gdyż każdy rozwija się indywidualnie i po prostu jeden może potrzebować więcej, a inny mniej czasu na progres. Standardem w każdej szkółce są na pewno pierwsze zajęcia z teorii wiatru, bezpieczeństwa i  sprzętu. Potem stawiacie pierwsze kroki w sterowaniu latawcem, by wyczuć jak się porusza i jak nim manewrować, by nie zrobić sobie ani innym krzywdy. Na początku czeka Was praktyka na latawcu treningowym – trenażerze na lądzie, aby potem wejść już do wody z małym kite’em i poczuć na własnej skórze jak Was ciągnie to tu, to tam, byleby nie za wysoko do góry. Ten etap nazywa się ‘bodydragi’ i jest to moment, w którym z reguły jesteście już w stanie stwierdzić czy pokochacie kitesurfing, czy może nie jest to sport dla Was.

Jeśli złapiecie bakcyla to po ok. 4h kursu zaczniecie pracę z deską. Po średnio 8-10 godzinach nauki będziecie w stanie popłynąć na desce w obie strony. Od tego momentu zaczyna się już Wasza przygoda z doskonaleniem swoich podstawowych umiejętności np. ostrzeniem się pod wiatr, utrzymywaniem prawidłowej pozycji czy też wykonywaniem zwrotów. Niewykluczone są również pierwsze skoki z bezbolesnym lądowaniem :).

FINANSE KITESURFINGU

Zrozumienie metodyki szkolenia pozwala nam przygotować się psychicznie i finansowo do kursu. Bowiem standardowe 10 godzin to nie tylko inwestycja czasowa, ale też pieniężna dlatego warto rozważyć zakup pakietu, w którym cena godziny spada proporcjonalnie do ilości wypływanych godzin. Wiedząc ile mniej więcej godzin jest potrzebnych by uzyskać satysfakcjonujący nas poziom, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni do tego pakiet i zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych – np. w naszej szkółce:

1h indywidualna kosztuje 180 zł, ale już w pakiecie 4h jest to koszt 155 zł (oszczędzasz 100 zł). W pakiecie 8h kosztuje ona 150 zł (240 zł). W pakiecie 12h: 145 zł (420 zł). Natomiast w pakiecie 15h jest to tylko 140 zł, co pozwala Ci zaoszczędzić  aż 2100 zł. Czyli kupując pakiet jesteś w stanie zaoszczędzić wartość drugiego 15h kursu! Pomyśl o tym!

W GRUPIE RAŹNIEJ?

Warto też rozważyć opcję uczenia się w dwu –  osobowej grupie, bo wtedy cena spada jeszcze bardziej, a Ty masz więcej zabawy dzieląc się nowymi doświadczeniami, sukcesami i motywacją z bliskimi. Jeśli chodzi o cenę lekcji grupowej, jest ona u nas tańsza od indywidualnej o 40 zł, ale w przypadku pakietów na każdej godzinie jesteś w stanie zaoszczędzić dużo więcej. Także w tym przypadku nie dość, że dzięki pakietowi cena godziny maleje, to dzięki temu, że koszt jest dzielony na dwie osoby, Ty możesz zapłacić mniej niż gdybyś pływał sam.

W pakiecie 4h jest to cena 460 zł/os., w 8h: 880 zł/os., 12h: 1200 zł, 15h: 1425 zł. A dodatkowo oprócz niższej ceny, dzięki kursowi w grupie zyskujesz również możliwość obserwowania i analizy błędów partnera, co znacząco wpływa na Twój postęp. Dla leniuchowatych jest również czas na odpoczynek podczas gdy druga osoba wykonuje swoją część ćwiczeń :).

(sprawdź szczegółowy cennik lekcji kitesurfingu tutaj)

Także jak sam widzisz, kurs kitesurfingu wcale nie musi kosztować fortunę. Działając przemyślanie płacisz za niego mniej, a dzieląc go z przyjacielem, dostajesz w zamian dwa razy więcej zabawy!